Adam Sowula – „Miasteczka w niezwykłej tonacji” 2018

Całe życie mieszkam w Olkuszu, miasteczku liczącym w dniu moich urodzin ok. 10 000 ludności. Nasiąkłem atmosferą prowincjonalnej miejscowości i to mi się podoba.

Od kiedy zacząłem świadomie fotografować, robiłem zdjęcia olkuskim, strzechą krytym starym chałupom, uliczkom, zaułkom, zakamarkom, podwórkom.

Wyrosłem w starym domu w centrum miasteczka w atmosferze wsi. Była stodoła, konie, krowy, świnki, kury, kaczki. Było pole obsiane zbożem, zagony kartofli, grusze przed oknem, podwórko, komórka na opał i piwnica na ziemniaki. Podkreślam, w centrum miasta! Wspaniały czas na zabawę wśród zielonych pagórków na wiosnę okwieconych na żółto i niebiesko. A parę kroków dalej główna ulica, ruch miejski, młyn mielący 24 godziny na dobę, a w drugą stronę tory kolejowe i łąki z chrabąszczami. Z boku tartak i przejście podziemne pod główną ulicą. I pierwsze piesze wędrówki, potem rower i odkrywanie nieznanych dzielnic miasta. Piękne, cudne czasy dzieciństwa i młodości. I jak tu nie kochać prowincji!!!

Zdjęcia, które prezentuję, to wizerunek sześciu miejscowości regionu olkuskiego: Sławkowa, Skały, Pilicy, Żarnowca, Wolbromia i Olkusza wykonane w różnych latach. Niezwykła tonacja zdjęć nadająca fotografii celowy plastyczny zgrafizowany efekt to zastosowanie filtru artystycznego i wywołanie w cyfrowej ciemni. 

Adam Sowula

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *